bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Ebegümeci
Latince İsmi : Folium Malvae
Ebegümecigillerden; çiçekleri ilaç, yaprakları da sebze olarak kullanılan ve genellikle tarla kenarlarında kendi kendine yetişen bir ottur. Yaprakları sarmaldır. Mayıs-ağustos ayları arasında çiçek açar. Yaprak ve çiçeklerinde fazla miktarda müsilaj vardır.

Faydası
Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir. Kabızlığı giderir. Mide bulantısı ve kusmaları önler. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Nezle, bronşit, nefes darlığı tedavisinde kullanılır. Mide ve bağırsakların çalışmasını sağlar. Cildi korur, yumuşatır ve nemlendirir. Gözaltı kırışıklıklarına ve şişliklerine iyi gelir. Burun kanamasını durdurur. Lapası çıbanların olgunlaşmasını sağlar.

Kullanımı
Tazesi sebze olarak tüketilir. Kuru yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle içilebilir. Lapa haline getirilip çıbanların, yaraların ya da egzama olan bölgenin üzerine konursa faydalı olur. Gözlere pansuman yapılırsa gözleri dinlendirir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.